Závislost na počítačových hrách

Hráči počítačových her jsou méně aktivní, hodně času tráví sedavým způsobem, což s sebou přináší zdravotní rizika spojená se vznikem nadváhy nebo obezity, a dále také onemocnění pohybového systému, kardiovaskulární nemoci a samozřejmě i poškození zraku.

Současná doba je typická mimo jiné rozmachem počítačů, notebooků, netbooků, tabletů, iPadů, iPhonů a dalších zařízení, která pořizujeme pro nás i pro naše ratolesti. Už zdaleka nestačí jeden počítač pro domácnost, je to tedy oblíbený a častý dárek k narozeninám nebo na Vánoce. Dále nesmíme zapomenout také na nejrůznější herní konzole jako playstation, onestation, xbox, overmax, lexibook a spoustu dalších, které jsou taktéž velice oblíbené a samozřejmě také velkou mírou podporují hráčskou vášeň.

Online hry na internetu

K velmi populárním druhům online her patří tzv. MMORPG – Massively multiplayer on-line role playing game (masivní multiplayerové online hry na hrdiny). Podle dostupných údajů existuje přes 16 miliónů předplacených účtů, které jsou využívány pro vstup do těchto her. A to stále mluvíme pouze o placených hrách. K neplaceným hrám se připojuje jistě ještě mnohem víc hráčů. Počítačové hry se těší velké oblibě hlavně u dětí a mladistvých, proto se tento problém týká především jich. A když už tu hovoříme o online hrách, víte, která online hra patří údajně k nejoblíbenějším? Dle statistik je to "World of Warcraft". Že vám to nic neříká? Buďte rádi a nezkoušejte se nechat vtáhnout do hráčské vášně.

Kde končí vášeň a začíná závislost na hře?

Závislostí označujeme chronickou poruchu, kdy se člověk touží proměnit, jinak myslet, lépe vnímat a maximálně prožívat hru. Vzniká nekontrolovatelné nutkání opakovat znovu a lépe svoji činnost bez ohledu na celkové následky. Člověk ztrácí kontrolu nad svým chováním a pociťuje nelibost a nespokojenost při přerušení hry. Svět online her otevírá virtuální realitu, která nabízí zdánlivou možnost vytvářet si jiný, většinou lepší svět, ve kterém jsme hrdinové právě my sami.

Zdravotní rizika závislosti na počítačových hrách

Hráč je také často unavený a podrážděný. Dochází i k poruchám paměti, protože hraní her vyžaduje krátkodobou paměť, a to na úkor paměti dlouhodobé.

Sociální rizika

Hráč stále více žije ve svém "virtuálním světě" a postupně se mu rozpadá ten skutečný. Žákům se zhoršuje prospěch ve škole, hráči se přestávají stýkat se svými reálnými přáteli, dochází ke zhoršování partnerských vztahů i vztahů v rodině, neplní svoje povinnosti ani se nevěnují předchozím zájmům.

Psychické změny

Změny se týkají zejména životního stylu. Závislí na hrách aplikují svoje zkušenosti z virtuálního světa do reality, která je ovšem zcela odlišná, a dochází tak ke střetům a konfliktům v okolí.

Foto: Sxc.hu

Závislost na počítačových hrách patří do témat
 • coje 14.08.2016 18:37:20

  můj velmi poučný text byl s mezerami, tak by bylo fajn si to opravit, aby to nevypadalo, že už mi z toho hraní hrabe

 • coje 14.08.2016 18:21:01

  je mi skoro 40, hraji denněasi 15let, už mám za seboutrable se zápěstím abrněním prstů, křivenímse u stolu apod., nevím co stím, sám toho nechatnehodlám, buhví jak s časemnakládají jiní, ale mě tojako ztráta času nepřijdeať už proto, že si neumímnajít lepší zábavu nebojsem tak jednoduchý...každopádně jsem kupodivupořád jak malej kluk, kdyžnarazím na něco co se milíbí a nemůžu se odtrhnouta cestou na rychlý záchod seklepu abych už byl zpátky avytočí mě i to, že mámbojler a to zpoždění nežteče teplávoda(kuatakdělej) ne jakodřív v paneláku hned ;) cos tím? končí to tím, žesi řeknu to mám jako čumětna Simpsonovi nebo výměnumanželek? nebo se táhnoutněkam na zámek obdivovatvycpaný zvířata a starýnábytek? nezájem.. radšisednu na kolo a jedu sevykoupat a když přijedu jdusi zahrát. z mého pohledu tomůže být tak, že kdonehrálcrysise,quaky,borderlandsy,supremecommandery,redalerty,homeworldy jako by přicházel ohodně, zvlášť kdyžvětšině stačí zírat nabednu kde už nedávajívůbec nic...

 • pravda andrea 06.03.2016 22:30:33

  Mam pritele,kterej hraje playstation. Je na tom zavisly,kdyz si zacne hrat je uplne nekdo jiny-nekdo nq koho je odporne se divat! Hraje tim stylem ze uz si mysli ze na neho postavy ze hry mluvi!ze mu sony napichla playstation...hraje tim stylem ze postavam nadava atd....nejhorsi je ze vyuzivame jednu mistnost ke spani. A kdyz chci spat jsem unavena(ted jeste v 5mesici tehotenstvi) musim cekat az si do hraje hry!!! Vubrc nezije v realnem svete! Nici to hodne nas vztah a bouzel tim prijde i o rodinu.

 • pomoc !! Honza 13.07.2015 23:54:16

  Dobry den nevim zda prave tu je ta nejlepsi moznost, kde zadat o pomoc, ale myslim si ze uz to zaslo prilis daleko. Driv sem svuj volny cas travil fotbalem nebo v
  posilce, ale dnes prosedim cely den nebo i dny u pc. Snazil sem se stim neco delat, ale chut zahrat si me vzdy dostane. Prave proto sem pisu a doufan ze nekdo uz si tim prosel a dokaze mi poradit. Nechci cele dny travit za pc, ale nedokazi si pomoct asi uz se nedokazu zabavit jinak :(
  Predem dik vsem za rady .... Honza 19 let

 • Pravda Vladimír B 19.06.2014 12:58:55

  Znám pár závislých, chudáci v životě nic nezažijí, ale ten život, co "hrají" jim stačí. Nevím, proč jim to brát, když jim to vyhovuje. I když mi je jich líto. Jako turista, který jezdí každý rok do ubytovny vedle hotelu za cenu srovnatelnou s tím hotelem. ale do hotelu nejezdí, protože to tam nezná a ještě tam nebyl

  • Re: Pravda pravda? 19.06.2014 17:53:11

   Mezi lidmi, kteří hrají online hry, se vžil jeden krásný citát.

   I'm not a gamer because i have no life but because i choose to have many.

   Nejsem hráč (počítačových her), protože nemám život, ale protože jsem si zvolil jich mít hodně.

   Už netrávím hraním čas a chybí mi to, přestože v "reálu" mám úspěchy jako nikdy předtím a nejspíš větší, než má velká většina lidí v mém věku, přátele také a celkově mi nic nechybí. Život je ale bez her, mezinárodních přátel a toho vítězného pocitu, poctu štěstí, tak nějak prázdnější. Jestli zase jednou budu mít čas, ke hrám se vrátím... Ale brzo to nebude a kdoví, třeba také zapomenu, co hraní her znamená.

   Takže ano, proč jim to brát? Nejspíš jsou při hraní šťastnější, než kdyby se jim někdo snažil "pomoct".

 • Nomo Hakon 05.12.2013 17:51:54

  A co závislost na vzduchu nebo vodě?

 • pobavilo opisk 02.12.2013 14:27:55

  to vypada ze polka sveta su socialni psychopati

 • Hovňous 01.12.2013 13:44:52

  Nesmysl!!


Adresář

Diskutujte na téma Závislost

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku