zdroj: pixabay.com
Deprese

Novoroční bilancování nemusí přinášet chmury a deprese

Veronika Tůmová
12.01.2020

Konec starého a začátek nového roku v nás obvykle probouzí určité pocity nostalgie. S koncem roku máme tendenci bilancovat, řešit své úspěchy, ale i neúspěchy, přemýšlet nad tím, kam jsme se posunuli, nebo naopak proč stále stojíme na místě.

Leden bývá vnímán jako jeden z nejméně snesitelných měsíců v roce. Stále převládá tma, a pokud do Vánoc nepřišly mrazy, po novém roce obvykle nastanou. Na konci ledna už často pociťujeme splín a únavu z nekonečnosti zimy, dny se sice hlemýždím tempem prodlužují, ale světla je stále málo, většinu času jsme doma, často i bojujeme s nachlazením. K tomu se přidá po Vánocích značně ztenčené bankovní konto a třeba i pěkných pár kil navíc, což zkrátka na dobré náladě nikomu nepřidá.

Deprese, nebo jen špatná nálada?

Slovo deprese se po novém roce skloňuje víc než dost. S tímto pojmem je však třeba zacházet opatrně. Chmury nás po skončení vší té předvánoční atmosféry mohou přepadnout lehce, návrat do práce a do škol je po delším volnu těžší, než se mohlo zdát, nemáme náladu ani na plnění novoročních předsevzetí, cítíme se bez energie, skličuje nás pocit, že nejbližší věc, na kterou se můžeme těšit, je letní dovolená. To všechno je zcela přirozený novoroční jev, upadnutí do skutečné deprese však vypadá jinak. Pojem deprese označuje závažné onemocnění, které je nutné léčit. Na rozdíl od jakési přechodné emoční nepohody jsou příznaky deprese duševní i tělesné. Kromě přetrvávající smutné nálady a neschopnosti vrátit se do reality s běžným prožíváním radosti se objevují např. bolesti hlavy, pocit tlaku na hrudi, stavy na omdlení, problémy s trávením, nechutenství či naopak přejídání, poruchy spánku apod.

Nový rok může i nemusí být nová výzva, na lednové chmury zapomeňte!

Povánoční dluhy, nově se vyskytlé zdravotní problémy, rozchod s partnerem či neúspěchy v zaměstnání, to všechno může přispět ke vzniku a rozvoji skutečné deprese. Podle informací Českého statistického úřadu od ledna stoupá počet sebevražd, jenž obvykle vrcholí na jaře. Od deprese si sami nepomůžete, budete potřebovat odbornou pomoc. Podle odborníků by si však lidé měli své chmury a smutky prožít a brát je jako přirozenou součást života, nesnažit se je za každou cenu zahánět a potlačovat třeba alkoholem či uzavíráním se do sebe. Právě na začátku nového roku je třeba najít rozptýlení a snažit se v novém začátku vidět co nejvíc dobrého, ať už je vaše situace jakákoli. Nový rok není nutné brát příliš vážně, obvykle přinese jen to, o co se sami zasloužíme, utíkat bude přece stejně rychle jako ten předchozí. Právě na jeho začátku je však vždycky dobré srovnat si priority a zaměřit se třeba na něco, co se nám v minulém roce nepodařilo dotáhnout do konce.

Co dokáže novoroční deprese a jak se jí zbavit?

Jak si po novém roce zvednout náladu a nepropadat splínům?

Proti špatné a posmutnělé náladě může pomoci třezalkový čaj. Pijte jej dvakrát denně po delší dobu, aby se účinky stihly projevit. Doporučuje se také bylinka zvaná brutnák lékařský, jenž bývá označován jako přírodní antidepresivum. Zkuste si občas lehce zacvičit, uvidíte, že se budete cítit lépe nejen po stránce fyzické, ale i duševní. Choďte ven, kdykoliv to půjde a vysvitne sluníčko. Dejte si občas kousek kvalitní čokolády. Dýchejte zhluboka a vnímejte hezké věci kolem sebe. Napište přátelům, sestře nebo mamince - jen tak, pro lepší pocit vás všech. Pokuste se jednou za čas o dobrý skutek. Zkrátka, učte se žít a děkujte za každé nové ráno.

Zdroj: blesk.cz, femina.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Dopřejte si kapra častěji než jednou za rok!
Jak začít hubnout zdravě a efektivně? A čemu se raději vyhnout?

Další články

Slyšeli jste o hodinkách, které hlídají dítě samy?
Péče o dítě

Slyšeli jste o hodinkách, které hlídají dítě samy?

Také vám vstávají vlasy na hlavě hrůzou při představě, že musíte dítě pustit samotné na výlet, ráno za tmy do školy, pozdě odpoledne domů? Sice víte, že se musí osamostatnit, jenže ...