Závislost

Nikotin aneb Proč nekouřit

Jitka Suchánková
21.11.2013

Každý třetí čtvrtek v listopadu si připomínáme Mezinárodní nekuřácký den. Bohužel kuřáků mezi námi dle statistik přes veškeré varovné signály stále přibývá.

Pohled do historie

Tabák byl prapůvodně součástí náboženských obřadů a rituálů. V této souvislosti se o něm dozvídáme už z období 6 000 let př. n. l. V dalších dobách se kouření využívalo k léčebným účelům – při bolestech hlavy nebo zubů.

Důsledky kouření

S rozšířením kouření se objevily i jeho negativní důsledky. Rakovina plic je jedním z nejvážnějších; už v roce 1950 byl publikován první odborný článek na toto téma. Nutno podotknout, že to není jediný negativní důsledek. Alarmující je též rakovina hlavy a krku, nádory slinivky břišní, u žen děložního čípku, ledvin, močového měchýře, střev a konečníku, kouření také urychluje rozvoj kornatění tepen, způsobuje cévní mozkové příhody a srdeční infarkt. K ostatním onemocněním a poruchám vzniklým v důsledku kouření patří časté vředové onemocnění, špatné hojení ran, dřívější rozvoj šedého zákalu a hluchoty, impotence. Většina kuřáků také potvrdí dušnost nebo ranní kašel.

Typologie kuřáků

- příležitostný kuřák (kouří občas, necítí potřebu, abstinence mu nečiní potíže)
- návykový kuřák (kouří ze zvyku, nemusí se vyvinout psychická závislost)
- kuřák s psychickou závislostí (kuřák si uvědomuje požitek, chuť, vůni, kuřácký rituál, uvolnění, uklidnění)
- kuřák s psychickou i fyzickou závislostí (na tělesnou závislost upozorňují abstinenční příznaky - bušení srdce, neklid, třes)

Pasivní kouření

Nedobrovolné vdechování kouře v zakouřených místnostech nebo pobyt v otevřeném prostoru s kuřákem z nás činí pasivní kuřáky. Inhalace tabákového kouře vede ke zhoršení chronických onemocnění, k psychosomatickým poruchám, k urychlení rozvoje civilizačních chorob.

Elektronická cigareta

Moderní způsob odvykání kouření je pomocí elektronické cigarety. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale pouze k odpaření náplně. Přesto v posledních letech došlo ke změně názoru na neškodnost této e-cigarety.

Chceme umírat zbytečně?

Na následky kouření umírá až 50 % kuřáků; v České republice to je ročně cca 23 tisíc lidí. Každá vykouřená cigareta zkracuje život člověka o 5 minut. Pokud se počty kuřáků budou udržovat ve stávajícím trendu, zemře v roce 2020 na následky kouření cca 10 milionů lidí.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Je před vámi dlouhý let? Vyhněte se žilní trombóze!
25.listopadu - den proti násilí na ženách

Další články

Ibuprofen - indikace, dávkování a nežádoucí účinky
Nemoci a léčba

Ibuprofen - indikace, dávkování a nežádoucí účinky

23.10.2013

Ibuprofen je u nás běžně dostupné léčivo řadící se do indikační skupiny antiflogistik, analgetik a antipyretik. Používá se k tlumení bolestí a zánětů, a ke snížení horečky. Známe ...

Opium - účinky a využití
Drogy

Opium - účinky a využití

21.10.2013

Opium je zaschlá šťáva získávaná z nezralých makovic. Má vysoký obsah alkaloidů, především morfia nebo kodeinu, látek známých jako opiáty. Silně narkotický účinek opia navozuje poc ...