Nikotin aneb Proč nekouřit

Každý třetí čtvrtek v listopadu si připomínáme Mezinárodní nekuřácký den. Bohužel kuřáků mezi námi dle statistik přes veškeré varovné signály stále přibývá.

Pohled do historie

Tabák byl prapůvodně součástí náboženských obřadů a rituálů. V této souvislosti se o něm dozvídáme už z období 6 000 let př. n. l. V dalších dobách se kouření využívalo k léčebným účelům – při bolestech hlavy nebo zubů.

Důsledky kouření

S rozšířením kouření se objevily i jeho negativní důsledky. Rakovina plic je jedním z nejvážnějších; už v roce 1950 byl publikován první odborný článek na toto téma. Nutno podotknout, že to není jediný negativní důsledek. Alarmující je též rakovina hlavy a krku, nádory slinivky břišní, u žen děložního čípku, ledvin, močového měchýře, střev a konečníku, kouření také urychluje rozvoj kornatění tepen, způsobuje cévní mozkové příhody a srdeční infarkt. K ostatním onemocněním a poruchám vzniklým v důsledku kouření patří časté vředové onemocnění, špatné hojení ran, dřívější rozvoj šedého zákalu a hluchoty, impotence. Většina kuřáků také potvrdí dušnost nebo ranní kašel.

Typologie kuřáků

- příležitostný kuřák (kouří občas, necítí potřebu, abstinence mu nečiní potíže)
- návykový kuřák (kouří ze zvyku, nemusí se vyvinout psychická závislost)
- kuřák s psychickou závislostí (kuřák si uvědomuje požitek, chuť, vůni, kuřácký rituál, uvolnění, uklidnění)
- kuřák s psychickou i fyzickou závislostí (na tělesnou závislost upozorňují abstinenční příznaky - bušení srdce, neklid, třes)

Pasivní kouření

Nedobrovolné vdechování kouře v zakouřených místnostech nebo pobyt v otevřeném prostoru s kuřákem z nás činí pasivní kuřáky. Inhalace tabákového kouře vede ke zhoršení chronických onemocnění, k psychosomatickým poruchám, k urychlení rozvoje civilizačních chorob.

Elektronická cigareta

Moderní způsob odvykání kouření je pomocí elektronické cigarety. V elektronické cigaretě nedochází ke spalování, ale pouze k odpaření náplně. Přesto v posledních letech došlo ke změně názoru na neškodnost této e-cigarety.

Chceme umírat zbytečně?

Na následky kouření umírá až 50 % kuřáků; v České republice to je ročně cca 23 tisíc lidí. Každá vykouřená cigareta zkracuje život člověka o 5 minut. Pokud se počty kuřáků budou udržovat ve stávajícím trendu, zemře v roce 2020 na následky kouření cca 10 milionů lidí.

Foto: Sxc.hu

Nikotin aneb Proč nekouřit patří do témat
 • alvarez 15.06.2016 23:13:00

  Váš úvěr Žádná banka

  Haló
  Potřebujete úvěr uhradit dluhy nebo platit účty, nebo začít pěkný podnikání?
  máte nízký kredit skóre a to stane se obtížné získat půjčku Nabízím půjčku ve výši 500 EUR na
  500 milionů € v období 5 až 30 let, v závislosti na požadované množství, pak se roční úrokové sazby velmi zajímavých sadách 2% u všech částek demandés.Pour více informací.
  I nadále k dispozici, kontaktujte mě e-mail: alvarezzzpe@gmail.com

 • alvarez 15.06.2016 23:12:45

  Doporučení: nabídka úvěru


  Připouštím, půjčky konsolidaci dluhu, půjčky
  společnosti, organizace, úvěr na refinancování domů, auto úvěr a úvěr
  od ($ 5,000.00) až (50.000.000 $) max 1,5% úrok ročně.
  V případě zájmu mě prosím kontaktujte na následující.
  Celé jméno: Částka potřebná: Země: Tel GSM: zasílejte na adresu
  mail: alvarezzzpe@gmail.com

 • alvarez 15.06.2016 23:12:26

  Finanční služby pro osoby

  Specializující se na oblast financí, investic a půjček mezi jednotlivci, nabízíme naše služby všem jedincům dobrý charakter a především schopna dostát svým závazkům. Působíme v následujících oblastech:
  Personál, Konsolidace, Renovace, Commercial, Student, Auto, Ostatní / Různé, obchod, zemědělství, informační technologie, duševní vlastnictví, Company Services, Industrial, umělci, módní, lékařské, Media, hypotéky, Real Estate.
  Pro jakékoli další dodatečné informace, obraťte se na nás.
  E-mail: alvarezzzpe@gmail.com
  děkuji

 • Tendenční článek Karla Vomáčková 23.11.2013 07:21:54

  Článek neříká absolutně nic nového, jen v posledním odstavci jsou bláboly a jabka s hruškama. Mohl by mi autor napsat, jak došel k údaji 5 minut z života kuřáka. Otřepaný vtip, že práce zkracuje život o 8 hodin, je průkaznější.

  • Re: Tendenční článek Jitka Suchánková 23.11.2013 12:48:45

   Bláboly a jablka s hruškama? To říkáte Vy, paní Vomáčková. Já říkám statistika a její čísla. Nikomu ovšem v kouření nebráním, takže nečtěte podle Vás tyto bláboly a kuřte dál.
   Jitka Suchánková

   • Re: Re: Tendenční článek Milan 30.11.2013 11:59:24

    Dobrý den . Kouřil jsem nepravidelně od 16 let . Na vojně už pravidelně . A teď v práci se z toho stal ranní rituál s kávou v kelímku z automatu . možná bych tuto hloupost dělal dál , ale z nedostatku peněz jsem přestal ze dne na den . Poslední cigaretu jsem si dal před téměř 4 roky a jsem rád , že to tak dopadlo . Od té doby nekouřím a do kuřáckých prostor nechodím . Ne proto , že bych se bál , že začnu znovu , ale je odporný ten smrad . Nevím , co se stalo , ale je to v hlavě . Člověk si to asi musí srovnat proč to dělá , potřebuju to k životu atd ? A nejsou to bláboly a jabka s hruškama . Kuřák si vždycky najde důvod proč kouří . A statistiky fakt mluví jasně . Takže ať lidi plní svou hloupostí státní pokladnu , jsou to vyhozené peníze .

    • Re: Re: Re: Tendenční článek Jitka Suchánková 30.11.2013 19:07:36

     Milane, kdyby se tu dal dát tleskající smajlík, tak Vám ho pošlu... Gratuluji a tleskám!!!
     Jitka Suchánková


Adresář

Diskutujte na téma Závislost

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku